Είναι ένα από τα τρυφερότερα και ερωτικότερα τραγούδια της κρητικής μουσικής. Κι όμως για χρόνια αγνοούσαμε όλοι σε ποιόν ανήκει. Εξ' αιτίας μίας "παράλειψης". Το τραγούδι ηχογραφήθηκε από το Ρεθεμνιώτη λυράρη Κωστή Μουντάκη στα μέσα της δεκαετίας του 1960, σε ένα δισκάκι βινυλίου 45 στροφών. Δεν έγραφε όμως σε ποιόν ανήκουν οι στίχοι του. Έτσι στην συνείδηση των πολλών καταγράφηκε ως ένα ακόμη άκουσμα που μεταφέρθηκε από τη λαϊκή παράδοση ή από τον ίδιο τον Μουντάκη. Όμως όχι. Είναι το ποίημα του Κωστή Φραγκούλη (Ανταίου) με τίτλο “Αποθυμιά”, μέσα από τη συλλογή με ποιήματα με γενικό τίτλο “Τα Δίφορα”. Κι από εκεί μεταφέρθηκε στο στούντιο κι αγαπήθηκε από όλους μας. Η μουσική του είναι παραδοσιακή και πρόσφατα μόλις (2006) ο Γιάννης Χαρούλης το συμπεριέλαβε στον προσωπικό του δίσκο “Χειμωνανθός” και το έκανε ακόμα πιο γνωστό σε κρητικούς και μη, χωρίς παραλείψεις αυτή τη φορά και γράφοντας με μεγάλα γράμματα το όνομα του στιχουργού του.
Τα καλύτερα των τελευταίων 7 ημερών
-
Μπορεί ο Μίκης Θεοδωράκης να ήταν εκείνος που ουσιαστικά ανακάλυψε καλλιτεχνικά τον Βασίλη Παπακωνσταντίνου, ωστόσο ο Μάνος Λοΐζος ήταν ...
-
Κάποτε στην Κόρινθο μεσουρανούσε η εταίρα Λαΐς. Ήταν τόσο όμορφη που κατά τον Προπέρτιο «η Ελλάδα έλειωνε από πόθο μπροστά στην πόρτα της...
-
Το τραγούδι «Πριγκιπέσα», σε στίχους – μουσική άλλα και πρώτη ερμηνεία του Σωκράτη Μάλαμα, αποτελεί ένα από τα πιο αγαπημένα τραγούδια του...
"Βοσκαρουδάκι αμούστακο" κι .. αγνώστου πατρός για χρόνια
Είναι ένα από τα τρυφερότερα και ερωτικότερα τραγούδια της κρητικής μουσικής. Κι όμως για χρόνια αγνοούσαμε όλοι σε ποιόν ανήκει. Εξ' αιτίας μίας "παράλειψης". Το τραγούδι ηχογραφήθηκε από το Ρεθεμνιώτη λυράρη Κωστή Μουντάκη στα μέσα της δεκαετίας του 1960, σε ένα δισκάκι βινυλίου 45 στροφών. Δεν έγραφε όμως σε ποιόν ανήκουν οι στίχοι του. Έτσι στην συνείδηση των πολλών καταγράφηκε ως ένα ακόμη άκουσμα που μεταφέρθηκε από τη λαϊκή παράδοση ή από τον ίδιο τον Μουντάκη. Όμως όχι. Είναι το ποίημα του Κωστή Φραγκούλη (Ανταίου) με τίτλο “Αποθυμιά”, μέσα από τη συλλογή με ποιήματα με γενικό τίτλο “Τα Δίφορα”. Κι από εκεί μεταφέρθηκε στο στούντιο κι αγαπήθηκε από όλους μας. Η μουσική του είναι παραδοσιακή και πρόσφατα μόλις (2006) ο Γιάννης Χαρούλης το συμπεριέλαβε στον προσωπικό του δίσκο “Χειμωνανθός” και το έκανε ακόμα πιο γνωστό σε κρητικούς και μη, χωρίς παραλείψεις αυτή τη φορά και γράφοντας με μεγάλα γράμματα το όνομα του στιχουργού του.
Εγγραφή σε:
Σχόλια ανάρτησης (Atom)
Αναζητήστε το άρθρο που θέλετε
Ανεξίτηλο Radio
Τα καλύτερα των τελευταίων 30 ημερών
-
Μπορεί ο Μίκης Θεοδωράκης να ήταν εκείνος που ουσιαστικά ανακάλυψε καλλιτεχνικά τον Βασίλη Παπακωνσταντίνου, ωστόσο ο Μάνος Λοΐζος ήταν ...
-
Κάποτε στην Κόρινθο μεσουρανούσε η εταίρα Λαΐς. Ήταν τόσο όμορφη που κατά τον Προπέρτιο «η Ελλάδα έλειωνε από πόθο μπροστά στην πόρτα της...
-
Σε ταξιδεύει με ένα μαγικό τρόπο πίσω στο χρόνο Η Γκόλφω και το παραδοσιακό παντοπωλείο στο χωριό Φουρνά στην Ευρυτανία αποτελούν ένα μοναδι...
-
Αρκεί να τραβήξεις ένα ξέφτι απ’ όσα ύφαν’ η συνήθεια κι ευθύς την καταστρέφει Η τόλμη έστω μιας φοράς δίχως ν’ αφήσεις το νήμα που στα χέ...
-
Οι ψυχολογικοί μηχανισμοί που χρησιμεύουν ως οδός μεταξύ των αγχωδών τάσεων και των αποσχιστικών συμπτωμάτων μεταξύ των εφήβων. Editorial ...
-
Ήταν το 1933 όταν ο ρεμπέτης Γιώργος Μπάτης ήταν να γραμμοφωνήσει δυο πασίγνωστα κατόπιν τραγούδια του («Ζούλα σε μια βάρκα μπήκα» και «...
-
Το τραγούδι «Πριγκιπέσα», σε στίχους – μουσική άλλα και πρώτη ερμηνεία του Σωκράτη Μάλαμα, αποτελεί ένα από τα πιο αγαπημένα τραγούδια του...
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου